Introduction
Since inception in 1996, the NTSA, previously known as Northern Territory Institute of Sport, has supported over 1400 scholarship holders.
The NTSA has contributed to the development of many Olympians, Paralympians, Commonwealth Games representatives, Senior or Junior World Champions/World Cup winners and many more other athletes who have attained professional playing contracts in national and international club competitions.
Olympic Games
This table shows the Olympic achievements of NTSA athletes.
Athlete | Sport | Olympics | Year | Achievement |
---|---|---|---|---|
Jeremy Hayward | Hockey | Tokyo | 2020 | Silver Medal |
Brooke Peris | Hockey | Tokyo | 2020 | 5th place |
Brooke Peris | Hockey | Rio de Janiero | 2016 | 6th place |
Joel Carroll | Hockey | London | 2012 | Bronze Medal |
Desmond Abbott | Hockey | Beijing | 2008 | Bronze Medal |
Mark Hickman | Hockey | Athens | 2004 | Gold Medal |
James Swan | Boxing | Sydney | 2000 | First Round |
Nova Peris-Kneebone | Athletics | Sydney | 2000 | 400m Semi Final |
Kerry Dienelt | Softball | Sydney | 2000 | Bronze Medal |
Christine Trefry | Pistol Shooting | Sydney | 2000 | 15th |
Henry Collins | Boxing | Sydney | 2000 | First Round |
Stephen Holt | Hockey | Sydney | 2000 | Bronze Medal |
James Swan * | Boxing | Atlanta | 1996 | First Round |
Nova Peris * | Hockey | Atlanta | 1996 | Gold Medal |
Kerry Dienelt * | Softball | Atlanta | 1996 | Bronze Medal |
Ian Vander-Wal * | Swimming 4 x 200m | Atlanta | 1996 | 4th |
Ian Vander-Wal * | Swimming 4 x 100m | Atlanta | 1996 | 6th |
* NTSA supported athlete before official scholarships were awarded on 1 January 1997.
Paralympic Games
Achievements by NTSA athletes who have represented Australia at the Paralympic Games.
Athlete | Sport | Games | Year | Achievement |
---|---|---|---|---|
Tom O'Neil-Thorne | Wheelchair Basketball | Tokyo | 2020 | 5th place |
Tom O’Neill-Thorne | Wheelchair Basketball | Rio de Janiero | 2016 | 6th place |
Melanie Hall | Wheelchair Basketball | Beijing | 2008 | Bronze Medal |
Judith Green | Swimming - 100m Breaststroke | Sydney | 2000 | Gold Medal |
Judith Green | Swimming - 400m Freestyle | Sydney | 2000 | 8th place |
Melissa Dunn | Wheelchair Basketball | Sydney | 2000 | Silver Medal |
Nadia Romeo | Wheelchair Basketball | Sydney | 2000 | Silver Medal |
Hamish MacDonald | Athletics - Discus | Sydney | 2000 | 4th place |
Hamish MacDonald | Athletics - 100m | Sydney | 2000 | 7th place |
Mark Davies | Athletics - Discus | Sydney | 2000 | 5th place |
Bill Medley | Wheelchair Table Tennis | Sydney | 2000 | |
Sam Rickard | Athletics | Sydney | 2000 | |
Hamish MacDonald * | Athletics - Shot Put | Sydney | 2000 | Gold Medal |
Russell Short * | Athletics - Discus | Atlanta | 1996 | Silver Medal |
Russell Short * | Athletics - Shot Put | Atlanta | 1996 | Silver Medal |
Sam Rickard * | Athletics | Atlanta | 1996 | |
Mark Davies * | Athletics | Atlanta | 1996 |
*Denotes NTSA supported athlete before official scholarships being awarded on 1 January 1997.
World Championships
Achievements by NTSA athletes who have represented Australia at the World Championships.
Athlete | Sport | Event | Year | Results |
---|---|---|---|---|
Jeremy Hayward | Hockey | Champions Trophy | 2018 | Gold Medal |
Rhys Dowling | Squash | World Games | 2017 | Round of 16 |
Amy Collins | Baseball | World Cup | 2016 | 5th place |
Jeremy Hayward | Hockey | Champions Trophy | 2016 | Gold Medal |
Jeremy Hayward | Hockey | World League Finals | 2015 | Gold Medal |
Brooke Peris | Hockey | World League Finals | 2015 | 6th place |
Jeremy Hayward | Hockey | Champions Trophy | 2014 | Bronze Medal |
Brooke Peris | Hockey | Champions Trophy | 2014 | Silver Medal |
Tahnee Afuhaamango | Swimming AWD | DSISO World Championships | 2014 | Silver Medal |
Tom O'Neill Thorne | Wheelchair Basketball | World Championships | 2014 | Gold Medal |
Jeremy Hayward | Hockey | World Cup | 2014 | Gold Medal |
Joel Carroll | Hockey | World League Final | 2014 | 4th place |
Brooke Peris | Hockey | World League Final | 2013 | Silver Medal |
Joel Carroll | Hockey | Champions Trophy | 2012 | Gold Medal |
Tahnee Afuhaamango | Swimming AWD | DSISO World Championships | 2012 | 3 Gold, 1 Bronze |
Desmond Abbott | Hockey | Champions Trophy | 2011 | Gold Medal |
Tahnee Afuhaamango | Swimming AWD | DSISO World Championships | 2010 | 5 Gold, 1 Bronze |
Desmond Abbott | Hockey | Champions Trophy | 2010 | Gold Medal |
Joel Carroll | Hockey | Champions Trophy | 2010 | Gold Medal |
Desmond Abbott | Hockey | World Cup | 2010 | Gold Medal |
Desmond Abbott | Hockey | Champions Trophy | 2009 | Gold Medal |
Natalie Shelley | Tenpin Bowling | Women's World Championships | 2009 | 48th place |
Tahnee Afuhaamango | Swimming AWD | DSISO World Championships | 2008 | 7 Gold, 2 Silver |
David Johnston | Mountain Bike | World Championships | 2008 | 60th place |
Desmond Abbott | Hockey | Champions Trophy | 2008 | Gold Medal |
Mark Edmonds | Yachting | World Championships - Tornado Class | 2008 | 42nd place |
Danni Miatke | Swimming | World Championships | 2007 | Gold Medal |
Kelly Fong | Judo | Senior World Championships | 2007 | First Round |
Kelly Fong | Judo | World Judo Team Championships (OJU) | 2007 | Equal 7th place |
Crystal Attenborough | Athletics | World Championships | 2007 | 14th place |
Alison Fitch | Ironman | World Championships | 2007 | 21st place |
Rebecca Simpson | Tenpin Bowling | Women’s World Championships | 2007 | 56th place |
Jayde Flanagan | Tenpin Bowling | Women’s World Championships | 2007 | 50th place |
Melanie Hall | Wheelchair Basketball | World Championships | 2006 | 4th place |
Danni Miatke | Swimming | World Championships | 2005 | Gold Medal |
Dave Byers | Blind Lawn Bowls | World Blind Bowls Championships | 2005 | 6th place |
Ronald Voukolos | Tenpin Bowling | World Championships | 2006 | 155th place |
Daniel Johnston | Mountain Bike | World Championships | 2004 | 39th place |
Mark Hickman | Hockey | Champions Trophy | 2003 | Silver Medal |
Bo De La Cruz | Touch Rugby | World Cup | 2003 | Gold Medal |
Anthony J Roberts | Motocross - ISDE | World Championships | 2003 | 24th place |
Anthony J Roberts | Motocross - ISDE | World Championships | 2002 | 47th place |
Elizabeth Andrew | Rugby Union | World Championships | 2002 | 5th place |
Stephen Holt | Hockey | Champions Trophy | 1999 | Gold Medal |
Nova Peris | Athletics 100m & 200m | World Championships | 1999 | Semi Finalist |
Elizabeth Andrew | Rugby Union | World Championships | 1998 | 5th place |
Sam Rickard | Athletics AWD - B3 400m, 800m & 1500m | IBSA World Championships | 1998 | 4th, 4th & 5th |
Russell Short | Athletics AWD Discus | IPC World Championships | 1998 | 2nd place |
Shirley Russell | Rugby Union | Womens World Championships | 1998 | 5th place |
Naomie Roberts | Rugby Union | Womens World Championships | 1998 | 5th place |
Peter Murrell | Cycling | World Cerebral Palsy Games | 1997 | 5th & 8th place |
Nova Peris | Athletics 4 x 100m Relay | World Athletics Championships | 1997 | 9th place |
Ross Newell | ISPC Pistol | Bianci Cup | 1997 | 14th place |
Junior World Championships
Achievements by NTSA athletes who have represented Australia at the Junior World Championships.
Athlete | Sport | Event | City | Year | Result |
---|---|---|---|---|---|
Abby Cubillo | Basketball | U19 World Cup | Udine & Cividale Del Friuli | 2017 | 6th place |
Tom O'Neill-Thorne | Wheelchair Basketball | U23 World Cup | Toronto | 2017 | Bronze Medal |
Abby Cubillo | Basketball | U17 World Cup | Zaragoza | 2016 | Gold Medal |
Wilson Lee | Baseball | U23 World Cup | Taichung | 2014 | 6th place |
Jeremy Hayward | Hockey | Junior World Cup | New Dehli | 2013 | 5th place |
Tom O'Neill-Thorne | Wheelchair Basketball | U23 World Championships | Adana | 2013 | Bronze Medal |
Liz Duguid | Hockey | Junior World Cup | Monchengladbach | 2013 | 6th place |
Brooke Peris | Hockey | Junior World Cup | Monchengladbach | 2013 | 6th place |
Adam Luck | Hockey | Australian Olympic Youth Festival | Sydney | 2013 | Gold Medal |
Brooke Peris | Hockey | Australian Olympic Youth Festival | Sydney | 2013 | Gold Medal |
Jeremy Hayward | Hockey | Youth Olympic Games | Singapore | 2010 | Gold Medal |
Adrian Lockley | Hockey | Australian Olympic Youth Festival | Sydney | 2009 | Gold Medal |
Leon Hayward | Hockey | Australian Olympic Youth Festival | Sydney | 2009 | Gold Medal |
Heather Langham | Hockey | Australian Olympic Youth Festival | Sydney | 2009 | Silver Medal |
Jack Benson | Yachting Tornado Class | Junior World Championships | Hamburg | 2008 | 1st place |
Rohan Langworthy | Yachting Tornado Class | Junior World Championships | Hamburg | 2008 | 1st place |
Sophie Hawken (Joynes) | Triathlon | 25-29 Age Group Championships | Hamburg | 2007 | 2nd place |
Matt King | Cycling | World Junior Championships | Spa Francourchamps | 2006 | 10th place |
Desmond Abbott | Hockey | Junior World Cup U21 | Rotterdam | 2005 | Silver Medal |
Joel Carroll | Hockey | Junior World Cup U21 | Rotterdam | 2005 | Silver Medal |
Colin Hennessy | Hockey | Junior World Cup U21 | Rotterdam | 2005 | Silver Medal |
Sophie Hawken (Joynes) | Triathlon | 25-29 Age Group Championships | Madeira | 2004 | 2nd place |
Corey Heath | Cycling - Men’s Team Sprint | Junior World Track Championships | Los Angeles | 2004 | 3rd place |
Maria Tsoukalis | Weightlifting | World Junior Championships | Minsk | 2004 | 13th place |
Michelle Halprin | Tenpin Bowling | World Youth Championships | Guam | 2003 | 8th place |
Ken Skewes | Cricket | U19 World Cup | Bangladesh | 2004 | 2nd in the Plate Final |
Edward O'Brien | Hockey | Junior World Cup | Milton Keynes | 1997 | Gold Medal |
Kelly Fong | Judo | Junior World Championships | Portugal | 1996 | Gold Medal |
Previous NTIS Awards
The (previous NTIS) Athlete Awards recognise the Territory's young athletes' efforts and achievements on and off the sporting arena.
Past NTSA awards winners are:
- 2017 PDF (443.2 KB)
- 2015-2016 PDF (407.8 KB)
- 2014-2015 PDF (54.3 KB)
- 2013-2014 PDF (51.7 KB)
- 2012-2013 PDF (38.7 KB)
- 2011-2012 PDF (38.6 KB)
- 2010 PDF (45.3 KB)
- 2009 PDF (10.4 KB)
- 2008 PDF (28.4 KB)
- 2007 PDF (10.8 KB)
- 2006 PDF (60.8 KB)
- 2005 PDF (55.7 KB)
- 2004 PDF (51.9 KB)
- 2003 PDF (32.3 KB)
- 2002 PDF (9.3 KB)
- 2001 PDF (9.7 KB)
- 2000 PDF (23.1 KB)
- 1999 PDF (25.2 KB)
- 1998 PDF (5.0 KB)
- 1997 PDF (31.4 KB)
Commonwealth Games
Please find listed the NTSA athletes that have achieved the distinction of representing Australia at the Commonwealth Games.
Athlete | Sport | Games | Year | Achievement |
---|---|---|---|---|
Rhys Dowling | Squash | Birmingham | 2022 | Round of 16 |
Jeremey Hayward | Hockey | Birmingham | 2022 | Gold Medal |
Jeremy Hayward | Hockey | Gold Coast | 2018 | Gold Medal |
Brooke Peris | Hockey | Gold Coast | 2018 | Silver Medal |
Brooke Peris | Hockey | Glasgow | 2014 | Gold Medal |
Des Abbott | Hockey | Dehli | 2010 | Gold Medal |
Joel Carroll | Hockey | Dehli | 2010 | Gold Medal |
Crystal Attenborough | Athletics | Melbourne | 2006 | Bronze Medal |
Mark Hickman | Hockey | Manchester | 2002 | Gold Medal |
Jan Palazzi | Lawn Bowls | Manchester | 2002 | 10th |
Mark Hickman | Hockey | Kuala Lumpur | 1998 | Gold Medal |
Nova Peris-Kneebone | Athletics | Kuala Lumpur | 1998 | Gold Medal |
Stephen Holt | Hockey | Kuala Lumpur | 1998 | Gold Medal |
Christine Trefry | Pistol | Kuala Lumpur | 1998 | Gold Medal |
James Swan | Boxing | Kuala Lumpur | 1998 | Bronze Medal |